OOTMARSUM - Hij werd eerder dit jaar met zilver bekroond tijdens de San Francisco World Spirits Competition; en sinds kort is deze nieuwste Single Malt Whisky van de Ootmarsumse stokerij Sculte ook te koop. Voor de liefhebbers een uitgelezen kans om een nieuwe whisky te proeven. Een whisky die bovendien ongelimiteerd wordt uitgebracht. Oftewel: stokerij Sculte neemt deze Single Malt Whisky op in haar vaste assortiment.
En dat is voor het eerst dat dit gebeurt. Alle overige 11 whisky’s van Sculte zijn in een gelimiteerde versie op de markt gebracht. Evelien Heisterkamp-Velthuis, dochter van grondlegger Gerard Velthuis, en Roy Kroeze, distillateur, draaien er niet om heen. “We hopen hiermee veel meer liefhebbers te laten genieten dan wel kennis te laten maken met onze whisky. Met deze Single Malt verlagen wij de drempel voor een whisky namelijk aanzienlijk. We zijn ervan overtuigd hiermee in een grote behoefte te voorzien en ook zichtbaarder te worden in de whisky-markt.” Met name de prijs maakt een fles Single Malt Whisky breder bereikbaar: 99 euro voor een halve liter. Dat is heel wat minder dan de 295 euro die voor een gelimiteerde Sculte Whisky moet worden betaald. De nieuwe whisky van Sculte heeft niet het predicaat van Twentse Whisky. “Omdat”, leggen Evelien Heisterkamp-Velthuis en Roy Kroeze uit, “de Single Malt een mix is van drie verschillende whisky’s: een Amerikaanse, een Franse en de Twentse Whisky van Sculte. Desondanks heeft de Single Malt de onmiskenbare kwaliteit en signatuur van de Twentse Whisky. En dat komt omdat de Twentse Whisky zorgt voor de typische smaak van Twents eikenhout in de nieuwe whisky.” Exclusief Wordt de Twentse Whisky uitsluitende uitgegeven op naam en op nummer; bij de Single Malt is dat niet het geval. Dat maakt een Twentse Whisky ook exclusief. “En wel zodanig”, weten Evelien Heisterkamp-Velthuis en Roy Kroeze als geen ander, “dat een Twentse Whisky niet alleen in trek is bij de fijnproevers maar ook bij verzamelaars als collectors-item.”
Smaak
Behalve dat de naam, de prijs en de smaak van de Single Malt anders zijn, ook de presentatie krijgt letterlijk een ander jasje. Wordt de Twentse Whisky uitgegeven in een verpakking van Twents eikenhout, de Single Malt krijgt ogenschijnlijk dezelfde verpakking maar dan van karton. “Maar dat doet aan de smaak helemaal niets af”, verzekeren Evelien Heisterkamp-Velthuis en Roy Kroeze. De eerste reacties van de vaste klanten zijn zonder uitzondering positief. “De Single Malt valt letterlijk en figuurlijk zeer in de smaak. Daarom zijn we er ook van overtuigd dat deze Sculte Whisky de weg naar veel meer liefhebbers weet te vinden. Dat deze whisky in San Francisco werd bekroond voordat hij in Nederland op de markt kwam, zegt eigenlijk al genoeg over de kwaliteit.”
Grondlegger
Stokerij Sculte is in 2004 in Mander begonnen met het stoken van fruitdistillaten. De toenmalige hobby van grondlegger Gerard Velthuis mondde uit in een heuse stokerij die in 2014 de eerste Twentse Whisky op de markt bracht. Hij bedacht als eerste om zijn whisky te laten rijpen op vaten van Twents eikenhout. In 2015 verhuisde Sculte naar het voormalige klooster Maria ad Fontes in Ootmarsum waar in 2016 de tweede Twentse Whisky werd uitgegeven. Sindsdien zijn er 11 gelimiteerde Twentse Whisky’s op de markt gekomen die allemaal snel werden uitverkocht. Gerard Velthuis overleed plotseling in mei 2024 op 72-jarige leeftijd. Zijn dochter Evelien zet het levenswerk van haar vader voort samen met Roy Kroeze.
Tropisch fruit
De Sculte Single Malt heeft een alcoholpercentage van 46 en zit in een fles van 50 centiliter. En bijzonderheden over de smaak: de Single Malt heeft tonen van rijp en gedroogd tropisch fruit, ananas, bruine basterdsuiker en butterscotch, gevolgd door kruidnagel en honingdrop en een zoete afdronk met sultanarozijn.