Geen Hollandse kerstdis en oliebollen dit jaar voor Avonturiervoorman Ton Schellings en zeven vrienden. Zaterdag vertrekt het gezelschap met een volgeladen schoolbus naar Gambia. De bus is een geschenk voor een school in Serekunda, de grootste stad in het kleine Gambia.
Het is niet de eerste keer dat Schellings naar Gambia afreist. De bus die hij er tien jaar geleden bracht is op en wordt nu vervangen. Tot grote blijdschap van de 33-jarige schooldirecteur Santigie Kaneh, die grootse plannen heeft met de uitbreiding van zijn school en de hulp van Schellings en diens stichting Reachable School goed kan gebruiken. ´Tien jaar geleden schonken we de bus aan zijn vader die toen nog de directeur was. De school biedt onderwijs aan kinderen van drie tot achttien jaar. Ze komen uit de stad en omliggende dorpen en krijgen les verdeeld over vier scholen op twee locaties. Er is wel wat vervolgonderwijs op LBO-niveau, maar hoger niet.
Bij het schenken van de vorige bus hielden we 4000 euro sponsorgeld over. Met dat geld hebben we twee verdiepingen kunnen bouwen op één van bestaande scholen. Kaneh zou nu ook erg graag een ROC starten om in de toekomst met eigen mensen zelfvoorzienend zijn land beter van dienst te zijn. Hij kwam al naar Nederland om zich te oriënteren op het ROC-onderwijs en ideeën op te doen voor zijn ROC in Gambia. Zo werd de MBO-raad Nederland, een overkoepelend orgaan, benaderd. Kaneh kan afgedankte schoolmaterialen krijgen en bovendien bestaat er een potje ´Teacher´ waar we geld uit kunnen putten,´ leggen stichtingsvoorzitter Ton Schellings en penningmeester Harry Scholtenhave uit.
Leegstaand karkas
Nu wil het geval dat er via het sponsorproject een gebouw aangeschaft kon worden waar het ROC goed in zou passen. Schellings: ´Het is 28 jaar geleden gebouwd voor de Gambiase telefoonmaatschappij GamTel. Voor het vaste telefoonnet. Maar toen kwam de mobiele telefoon en het gebouw is nooit afgemaakt. Ze zaten er mee in de maag, tot dit idee vorm kreeg. We kunnen veertien lokalen realiseren en er is een groot buitenterrein.´
Gedacht wordt in eerste instantie aan de opleidingen bouwkunde, metaalbewerking, motorvoertuigentechniek, confectie en toerisme. Docenten moeten met cursussen bijgeschoold worden op het juiste niveau en daar horen de juiste leermiddelen bij.
´We moeten klein beginnen. Het zou al mooi zijn als twee lokalen klaargemaakt kunnen worden. Voor de richting bouwkunde bijvoorbeeld. Dan kunnen ze zelf vakmensen opleiden en kan het project zich vandaar uit verder ontwikkelen.´
6000 kilometers rijden
De Belgische schoolbus, die Schellings in februari in Zeeland op de kop tikte, staat klaar voor vertrek bij de touringcars van Schellings bedrijf De Avonturier bij zijn boerderij in Volthe.
Met acht vrienden uit de regio gaat de groep zaterdag op pad. Scholtenhave: ´We hebben allemaal duizend euro ingelegd. Iedereen heeft zo zijn eigen specialiteit.´
In de bus zijn drie zitplekken voorin gecreëerd en twee tafeltjes met zitplekken eromheen. Er is een toilet ingezet en er zijn acht gestapelde bedden ingebouwd. De overige stoelen van de 37 die er straks ter plekke weer netjes ingezet worden zitten keurig geschikt in een compartiment achterop de bus.
´En op het imperiaal kunnen we ook nog een boel kwijt´, wijst Schellings naar boven. Geschonken sportkleding van RSC, voetballen, volleyballen van alles en nog wat.´
Op gaat het dan via Marokko, Mauretanië en Senegal naar het kleine land Gambia, een voormalige Engelse kolonie. ´Zesduizend kilometers met ommetjes´, zegt Schellings. ´Want we willen natuurlijk ook mooie plekken bezoeken onderweg. De drie chauffeurs toeren de mannen door het Atlasgebergte en de Westelijke Sahara. ´Ja, we hebben 150 liter water extra verpakt bij ons´, lacht Schellings.
Reachable School
De stichting Reachable School hoopt in totaal 60.000 euro te mogen incasseren voor het project. Er is een vaste groep van bedrijven die het project steunt. ´We hebben geen enkel winstoogmerk. Alle bijdragen komen ten goede aan het realiseren van bereikbaar onderwijs. Zo hebben we een bijdrage van 3000 euro gekregen van de opbrengst van de Midvastenloop dit jaar. We mogen nog iets verwachten van de Oldenzaalse missietent en we zijn nog bezig met de stichting Wilde Ganzen. Het begin is er in ieder geval. We hopen op 3 januari aan te komen. Dan gaan we de bus ontmantelen en klaar maken voor het scholierenvervoer. Op 10 januari vliegen we terug. In de week dat we daar zijn helpen we hen natuurlijk mee om het mooie streven steeds meer handen en voeten te geven.´
Wie meer wil lezen over de reizen en het hulpproject van avonturier Schellings en zijn vrienden: www.reachableschool.nl